50 litre capacity buffer vessel for storing additional volume on a heating circuit. Also acts as a hydraulic separator, separating the primary and secondary circuits. Features premium polyurethane foam insulation for minimal heat loss. For use on both hot and cold water systems. 4 x 1″ BSP side connections and ¾” BSP top and bottom connections for venting and draining.
• Improves the operating efficiency of heat pumps.
• Eliminates compressor pump short cycling.
• Top connection for venting.
• Bottom connection for draining.
Product Specification
| Brand | Zilmet |
| Capacity | 50 litres |
| Connection | 1″ & 3/4″ |
| Diameter | 360 mm |
| Height | 1008 mm |
| Insulation | 41 mm thick polyurethane |
| Material | Mild Steel |
| Max. Operating Pressure | 4 bar |
| Size | 50 litres |
| Type | Buffer Tank |
| Weight | 15 kg |



Reviews
There are no reviews yet.