SpiroCross AX-J Low Loss Header provides hydraulic balancing, air and magnetic dirt separation. Features powerful neodymium magnet, four connections, brass body, Spirotube to guarantee minimal fluid mixing and air/dirt discharge whilst the system is in operation.
• Powerful neodymium magnet.
• Large collection chamber.
• Provides optimum heat transfer.
• No bypass, isolating valves and replacement filters that can clog and cause reduced flow.
• Quick and easy installation and maintenance.
Product Specification
| Brand | Spirotech |
| Connection | 1.1/2″ BSP |
| Dimensions | H 515 x W 236 x D 80 mm. Connections: 144 mm centres. |
| Max. Glycol | 50% |
| Operating Temperature | 0 to 110°C |
| Size | 1.1/2″ |
| Type | Air & Dirt Separator |
| Weight | 6.7 kg |



Reviews
There are no reviews yet.