SpiroCross AX provides hydraulic balancing, air and dirt separation. Features four connections, brass body, Spirotube to guarantee minimal fluid mixing and air/dirt discharge whilst the system is in operation.
3/4″ BSP drain off 1/2″ BSP air vent connections.
Product Specification
| Brand | Spirotech |
| Connection | 1.1/4″ BSP |
| Dimensions | H 515 x W 236 x D 80 mm. Connections: 144 mm centres. |
| Glycol Concentration | 50% max. |
| Operating Temperature | 0 to 110°C |
| Size | 1.1/4″ |
| Type | Air & Dirt Separator |
| Weight | 6.5 kg |



Reviews
There are no reviews yet.