Primary Pro insulation for external pipework connected to air source heat pumps. Features weatherproof UV coating and can be cut to the desired length to insulate through the fabric of any wall. Wall thickness: 19 mm.
Product Specification
| Brand | Condensate Pro |
| Colour | Black |
| Diameter | 42 mm |
| Length | 500 mm |
| Material | Polyolefin Thermoplastics |
| Size | 42 mm |
| Suitable Application | Air source heat pump installation. |
| Type | Pipe Insulation |



Reviews
There are no reviews yet.