Pegler Xpress full bore stainless steel ball valve with black handle. Kiwa and WRAS approved. Press fitting ends have a Leak Before Press (LBP) feature to indicate if joint has not been pressed. XPress fittings provide electrical continuity when pressed. XPress fittings should not be painted or come into contact with cleaning products, paint, grease, flux, mineral oil, adhesive or other solvent based materials during installation, lagging or after installation.
For installation of the fitting a REMS tool and tongs are required.
Product Specification
| Brand | Pegler |
| Approved by | WRAS & KIWA |
| Connection | Press-fit |
| Handle | Lever |
| Handle Colour | Black |
| Lockable | No |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Operating Pressure | 10 bar |
| Max. Operating Temperature | 100° C |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Size | 28 mm |
| Suitable Application | Water |
| Type | Stainless Steel Ball Valve |



Reviews
There are no reviews yet.