Inta heat pump flow balancing valve regulates the flow of liquid through the system. This helps to maximize heat collection in the cylinders and prevents the heat pump from overworking.
Features
• Integral ball valve.
• 28 mm compression connections.
• Clear window for easy adjustment of flow rate.
Product Specification
| Brand | Inta |
| Connection | Compression |
| Flow Rate | 10 to 50 l/min |
| Max. Glycol | 50% |
| Max. Operating Pressure | 10 bar |
| Size | 28 mm |
| Temperature Range | -20 to 110°C |
| Type | Balancing Valve |



Reviews
There are no reviews yet.