The Inta 28mm Compression Full Bore Ball Valve with 500 Micron Filter Cartridge is a high-quality ball valve with a built-in filter. It is made of solid brass and has a lever ball valve handle. The valve has a pressure rating of PN25 and a working temperature range of -10 to 90°C. The filter cartridge has a mesh size of 500 microns.
Easy maintenance – the filter can be cleaned or replaced via the side access when the valve is in the off position.
Product Specification
| Brand | Inta |
| Application | Heat Pumps |
| Connection | Compression |
| Finish | Plated |
| Full Bore | Yes |
| Handle | Lever |
| Handle Colour | Blue |
| Lockable | No |
| Material | Brass |
| Max. Operating Pressure | 15 bar |
| Mesh Type | 500 micron |
| Operating Temperature | -10 to 90°C |
| Pressure Rating | 25 bar |
| Size | 28 mm |
| Type | Full Bore Filter Ball Valve |



Reviews
There are no reviews yet.