Full bore ball valve with extended lever to allow for insulation, minimising heat loss. Manufactured from solid brass and designed to be fitted directly onto the heat pump to avoid the need to drain down when performing maintenance.
Pressure rating of PN 25.
The lever extension can be removed to enable the valve to be used in a number applications requiring a 1″ flat face connection.
Product Specification
| Brand | Inta |
| Standards | BSP to BS EN ISO 228 |
| Application | Heat Pumps |
| Connection | BSP F Swivel x BSP PM with Flat Face |
| Finish | Plated |
| Full Bore | Yes |
| Handle | Lever |
| Handle Colour | Blue |
| Lockable | No |
| Material | Brass |
| Max. Operating Pressure | 25 bar |
| Pressure Rating | 15 bar |
| Size | 1.1/4″ x 1″ |
| Temperature Range | -20 to 120°C |
| Type | Full Bore Ball Valve |



Reviews
There are no reviews yet.