M profile DZR brass valve designed for use on hot and cold water services, vented and unvented closed circuit heating applications.
Product Specification
| Brand | BESt range |
| Approved by | WRAS |
| Connection | M Press |
| Designation | Water |
| Handle | Lever |
| Material | Brass |
| Max. Operating Pressure | 25 bar |
| Size | 28 mm |
| Suitable Application | Water |
| Temperature Range | -10 to 85°C |
| Type | Full Bore Ball Valve |



Reviews
There are no reviews yet.