28 mm bore flexible hose with stainless steel overbraid and brass/plated end connections. Supplied as a pair with fibre washers and 19 mm thick weatherproof, UV stabilised PVC coated insulation. Meets the requirements of Microgeneration Installation Standard MIS 3005.
Product Specification
| Bore | 28 mm |
| Colour | Stainless Steel |
| Connection | BSP F Swivel x Compression |
| Finish | Stainless Steel Braid |
| Length | 750 mm |
| Material | Stainless Steel with PVC Coated Insulation |
| Size | 1″ x 28 mm |
| Suitable Application | Air source heat pump |
| Type | Flexible Hose |



Reviews
There are no reviews yet.