Anti-freeze valve with brass body helps stop freezing in a monobloc air source heat pump primary water circuit.
Opening temp.: 3°C.
Closing temp.: 4°C.
Note: Install in a vertical position outdoors with the outlet facing downwards. The valve must be protected from rain, snow and direct sunlight. For the device to work properly, keep the system under pressure at all times, even when the valve is draining.
Product Specification
| Brand | Caleffi |
| Ambient Temperature | -30 to 60°C |
| Dimensions | H 111 x W 52 mm |
| Material | Brass Body |
| Max. Operating Pressure | 10 bar |
| Size | 1″ |
| Temperature Range | 0 to 65°C |
| Type | Anti-freeze Valve |



Reviews
There are no reviews yet.