Albion Aerocyl slimline indirect unvented heat pump cylinder. Features a Duplex stainless steel shell with 50 mm thick polyurethane foam lagging, corrosion resistant outer case, 22 mm compression connections and is supplied with an unvented accessories kit.
- Unvented accessories kit:
- cold water inlet control set,
- potable water expansion vessel,
- 1 x two port zone valve,
- dual thermostat,
- acetal tundish,
- 3 kW immersion heater 1¾” (factory fitted) and
- temperature and pressure relief valve (factory fitted).
Product Specification
| Brand | Kingspan |
| Capacity | 180 litres |
| Connection | 22 mm Compression |
| Diameter | 475 mm |
| Height | 1708 mm |
| Immersion Heater | One |
| Indirect | Indirect unvented cylinder |
| Insulation | 50 mm thick polyurethane foam lagging |
| Kit Contents | Unvented accessories kit: cold water inlet control set, potable water expansion vessel, 1 x two port zone valve, dual thermostat, acetal tundish, 3 kW immersion heater, 1.3/4″ (factory fitted) and temperature and pressure relief valve (factory fitted). |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Operating Pressure | 3 bar |
| Min. Water Supply | 25 l/min. @ 1.5 bar |
| Size | 180 litres |
| Type | Unvented Indirect Cylinder |
| Weight | Dry: 45 kg |



Reviews
There are no reviews yet.