Albion Aerocyl indirect unvented heat pump and solar cylinder. Features a Duplex stainless steel shell with 50 mm thick polyurethane foam lagging and is enclosed in a corrosion resistant outer case. 550 mm dia., with 22 mm compression connections and supplied with an unvented accessories kit.
- Manufactured to BS EN 12897.
- Unvented accessories kit:
- acetal tundish,
- cold water inlet control set,
- two port zone valve,
- potable water expansion vessel,
- dual thermostat,
- high limit thermostat,
- 3 kW immersion heater, 1.3/4″ (factory fitted) and
- temperature and pressure relief valve (factory fitted).
Product Specification
| Brand | Kingspan |
| Capacity | 210 litres |
| Connection | 22 mm Compression & 28 mm |
| Diameter | 550 mm |
| Height | 1493 mm |
| Immersion Heater | One |
| Indirect | Indirect unvented cylinder |
| Insulation | 50 mm thick polyurethane foam lagging |
| Kit Contents | Unvented accessories kit: acetal tundish, cold water inlet control set, two port zone valve, potable water expansion vessel, dual thermostat, high limit thermostat, 3 kW immersion heater, 1.3/4″ (factory fitted) and temperature and pressure relief valve (factory fitted). |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Operating Pressure | 3 bar |
| Min. Water Supply | 25 l/min. @ 1.5 bar |
| Size | 210 litres |
| Type | Unvented Indirect Cylinder |
| Weight | Dry: 61 kg |



Reviews
There are no reviews yet.