Albion Aerocyl indirect unvented heat pump cylinder with integral 50 litre buffer tank. Features a Duplex stainless steel shell with 50 mm thick polyurethane foam lagging and enclosed in a corrosion resistant outer case. 550 mm dia., with 22 mm compression connections and 28 mm connections to the heat pump, and are supplied with additional kit below.
- Accessories kit:
- air vent,
- 3 way diverter valve,
- differential bypass valve,
- filling loop.
Product Specification
| Brand | Kingspan |
| Capacity | 210 litres |
| Connection | 22 mm Compression & 28 mm |
| Diameter | 550 mm |
| Height | 1899 mm |
| Immersion Heater | One |
| Indirect | Indirect unvented cylinder |
| Insulation | 50 mm thick polyurethane foam lagging |
| Kit Contents | Accessories kit : air vent, 3 way diverter valve, differential bypass valve and filling loop. |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Operating Pressure | 3 bar |
| Min. Water Supply | 25 l/min. @ 1.5 bar |
| Size | 210 litres |
| Type | Unvented Indirect Cylinder |
| Weight | Dry: 71 kg |



Reviews
There are no reviews yet.