Albion Aerocyl heat pump buffer tank increases the volume of water in the system, protecting the heat pump compressor from short cycling and aiding in defrost cycles. Features a Duplex stainless steel shell with 50 mm thick polyurethane foam lagging, corrosion resistant outer case, 22 mm compression connections and 1.3/4″ inspection hatch.
Product Specification
| Brand | Kingspan |
| Capacity | 210 litres |
| Connection | 22 mm Compression |
| Diameter | 550 mm |
| Height | 1493 mm |
| Insulation | 50 mm environmentally-friendly foam lagging |
| Material | Stainless Steel |
| Max. Operating Pressure | 6 bar |
| Size | 210 litres |
| Type | Buffer Tank |
| Weight | Dr: 33 kg |



Reviews
There are no reviews yet.